historie

Fotbal v Bílovci má dlouholetou tradici. První fotbalový klub byl založen  v roce 1928. S jeho rozvojem se  začali rozvíjet i  jiné druhy sportů, konkrétně volejbal, košíková, stolní tenis a další. Všude se kladl velký  důraz na mládežnickou základnu, která i dnes tvoří  velmi kvalitní zázemí pro ligové oddíly moravskoslezského kraje.

 

V roce 1993 byl zpracován Projekt sledování, výběru a výchovy mladých fotbalistů v Bílovci, který byl prakticky prvopočátkem éry rozvoje sportu v Bílovci. Základní filozofii celého projektu bylo vychovávat takové hráče, o které bude zájem ve velkých oddílech a ponechávat si ty hráče, kteří budou bílovický región dobře reprezentovat ve vyšších mládežnických soutěžích.

 

Táto filozofie se v dalších letech stala vodítkem i pro jiné sporty, zejména pro volejbal, jejíž odchovankyně z Bílovce hrají úspěšně v oddílech Mittal Ostrava, Sokol Frýdek-Místek a SK UP Olomouc. Oba tyto sporty tvoří i program sportovních tříd Školního sportovního klubu IR Progres Bílovec, který našel své působiště na ZŠ Komenského v Bílovci. Mladí fotbalisté a volejbalistky jsou soustředěni ve třídách se zvýšenou péči o tělesnou výchovu se zaměřením na fotbal kluci a volejbal holky. Tyto třídy jsou v 5. – 9. ročníku.

 

Vedení a sportovní příprava v těchto třídách je organizována v několika stupních. Především celý Projekt vedou vysokoškolsky vzdělaní trenéři z aprobaci tělesná výchova a specializace fotbal. Součástí této odborné přípravy je i doplnění trenérského kádru o bývalé ligové hráče (Pavel Kubánek, Rostislav Jeřábek, Roman Hon, Kamil Papuga, Kamil Hoš). V současnosti už třetím rokem působí v našem klubu olympijsky vítěz, mistr republiky a účastník Mistrovství světa Libor Radimec. Trenérská rada v roce 2008:

 

- fotbal:Kamil Hoš, Kamil Nohel, , Tomáš Černín, Pavel Klein, Roman Hon, Peter Šloff,  

             Martin Kadula, Pavol Petrík, Milan Šmíd, Václav Dressler, Petr Gelnar,

             Radovan Řehulka, Ondřej  Hanka, Martin  Štastný, Luboš  Eltner a Libor Radimec.

 

- volejbal: Lada Bzonková, Markéta Hejová, Peter Šloff a Yvona Sajdová.

Šeftrénerem ŠSK je PaedDr. Peter Šloff, který společně s Petrem Huděcem zrealizovali myšlenku projektu a byli u zrodu a založení ŠSK IR Progres Bílovec. ŠSK ve svém vývoji prošel i změnami ve svém názvu. U zrodu ŠSK stála firma Minec, dalším pokračovatelem byla Raiffeisen Bank a v současnosti už pět let je hlavním garantem firma IR Progres.

 

ŠSK pracuje v oblasti sportu již 14 let. V sezóně 2008/09 má 11 družstev (7 fotbalových a 4 volejbalová družstva). ŠSK má k 1.1.2008 240 členů a 30 trenérů, asistentů a vedoucích družstev. Výkonní výbor ŠSK tvoří 7 členů, převážně z rad rodičů. Členové jednotlivých družstev každoročně absolvují přes 400 tréninkových jednotek, letní a zimní soustředění a rámci ŠSK se zúčastní 40 halových turnajů ve sportovní hale v Bílovci a 60 halových turnajů mimo Bílovec. Jde o oba sportovní odvětví, fotbal a volejbal. ŠSK IR Progres Bílovec reprezentoval Česku republiku a město Bílovec na mezinárodních turnajích v Anglii (Exeter), Nizozemí (Utrecht a Amsterdam), Maďarsku (Nyiregyhaza), Dánsku (Kodaň), Polsku (Kiertz) a Slovensku (Myjava, Levice, Spišská Nová Ves a Bratislava

 

Za posledních 5 let ŠSK dosáhl následujících výsledků:

 

1.   místo – 45 turnajů

2.   místo – 62 turnajů

3.   místo – 80 turnajů

 

Mezi největší úspěchy patří:

 

1.     místo Mistrovství ČR základních škol – volejbal starší žákyně 2005

1.     místo Český pohár starších žákyň – volejbal 2006

1.     místo Coca Cola Cup – fotbal starší žáci (účast na Mistrovství světa ve fotbalu v Německu 2006 )

3.místo   Mistrovství republiky ve volejbale starších žákyň - 2006

3.místo   Český pohár starších  žákyň – 2008

4.místo   Český pohár starších  žákyň -  2007

     POSTUP na halové mistrovství ČR starších  žáků -  2008

     6. MÍSTO na mistrovství  ČR ve  volejbale st. žákyň – BRNO 2008

 

Životaschopnost Projektu dokazují výsledky, kterých bylo dosaženo v poslední 5 letech. Fotbalisté jsou v 1. žákovské lize, dívky velmi dobře hrají v celorepublikovém Českém poháru volejbalu žákyň, kde pravidelně obsazují přední místa mezi deseti nejlepšími družstvy ČR (Olymp Praha, KP Brno, VŠ Plzeň, VK Liberec, UP Olomouc, VKP Přerov, Sokol Frýdek-Místek, Nový Jičín, Mittal Ostrava a ŠSK IR  PROGRES Bílovec).

 

Z výše uvedeného je zřejmé, že poslední období žije Bílovec mládežnickým sportem. Tato situace sebou přinesla další nároky na sportovní vybavenost.

 

 

Město Bílovec v rámci plnění volebního programu rozhodlo o výstavbě nové sportovní víceúčelové haly, která zabezpečila nejen možnost přípravy v zimních měsících, ale vyřešila nedostatek prostorů pro tělesnou výchovu a sport. V roce 2007 máme na Ministerství školství žádost  a projekt na vybudování hrací plochy z umělým trávníkem za spoluúčasti města Bílovec.

 

 

Největší akci ŠSK, města Bílovce a Moravskoslezského kraje se každoročně stává Mezinárodní turnaj mladších žáků „Moravskoslezský fotbalový festival“ za účasti družstev z pěti státu střední Evropy (Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česká republika). Největší mládežnicky turnaj na území Moravskoslezského kraje a jeho 14. ročník se uskuteční v prosinci 2008.

 

Při náročné práci z mládeží se ŠSK spoléhá na podporu města Bílovce, rodičů jednotlivých členů ŠSK a morální a materiální podporu sponzorů ŠSK. Významnou mírou na chodu klubu se podílejí ředitelé a majitele firem IR Progres, Ostaravapol Beta, Denas Color, Pemi Trade, Pekařství Illík, Europort, Grattis, Krhut,  Autodoprava Gogh, NC Line, Sport Care Agency, FA Marek , Audacio , T. Hrnčíř, J. Pavlásek, R. Surák,  

 

 

ŠSK svoji aktivitou, rozsahem tréninkového procesu a výsledky patří mezi největší mládežnické oddíly v Moravskoslezském kraji. ŠSK svoji aktivitou přispívá k naplnění celospolečenského problému v boji proti drogám, alkoholu a kriminalitě mládeže. Věříme, že všichni příznivci mládežnického sportu a ŠSK nám umožní nadále zkvalitnit práci z mládeží a dosahovat co nejlepších výsledků v domácí a zahraniční konkurenci.

 

Věříme, že rozšíříme počet reprezentantů ČR. V současnosti je to Ondřej  Murín  ,Lukáš Hejda – reprezentanti  ČR do 17 let ve fotbale a Nikola Sajdová,Lucie Skibová – reprezentantky v juniorském a kadetské kategorii (účast na dvou Mistrovství Evropy v Estonsku a Francii).  Jsou to  žáci sportovních tříd na ZŠ Komenského a odchovanci ŠSK IR Progres Bílovec.

 

 

 
Design Happy comp ¤ administrace